Molim vas pomoć u ovom zadatku 2SO2 (g)+ O2(g) nastaje 2SO3(g) Na koju će stranu ići reakcija ako: a)povećamo koncentraciju kisika b)ako grijemo c)ako smanjimo tlak Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: sara milic sara78hr@yahoo.com

Do odgovora na sva tri pitanja dolazi se uz pomoć le Chatelierovog principa koji kaže da će svaki sustav koji se nekim vanjskim djelovanjem izbaci iz ravnoteže tu promjenu umanjiti uspostavom nove ravnoteže.
Poveća li se koncentracija bilo kojeg od reaktanata, posljedica će biti povećanje koncentracije produkata kako bi se opet uspostavilo stanje ravnoteže.
Unese li se u reakcijsku smjesu toplina (tj. povisi li se temperatura), konstanta ravnoteže će porasti kod endotermnih reakcija dok će kod egzotermnih biti obrnuto. Iz tablica s entalpijama nastajanja spojeva vidi se da je oksidacija sumporovog(IV) oksida u sumporov(VI) oksid egzotermna.
Smanjenje tlaka pokreće proces koji povećava tlak tj. pomiče ravnotežu prema strani s manjim zbrojem stehiometrijskih koeficijenata plinovitih tvari.
Ako su gore navedena objašnjenja nerazumljiva, evo kratkog odgovora: u slučaju a) ravnoteža će se pomaknuti prema produktu dok će se u druga dva slučaja pomaknuti prema reaktantima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr