Dobar dan, zanimaju me odgovori na slijedeća pitanja: 1) Ako je PH3 nepolarna molekula jer nema razlike u elektronegativnosti kod H, zašto je SCl2 polarna molekula? 2) Molio bih Vas da mi pojasnite kako mogu odrediti koja je molekula polarna, a koja nije. 3) Kako mogu znati u kojem su spoju atomi pretežno vezani kovalenton vezom: LiCl, CsCl,BCl3, CaF2, Na2O. 4) Također bih Vas molio da mi pojasnite kako riještiti takav zadatak (3)). 5) Kako mogu doći do odgovora na pitanje "U jednom od navedenih spojeva postoji i ionska i kovalenta veza" - dakle kako doći do odgovora? 6) Kako mogu doći do odgovora na pitanje "Veze koje međusobno povezuju molekule amonijaka jesu kakve?". Unaprijed se veselim Vašem odgovoru, i također Vas molim da odgovorite što prije jer pišem test u četvrtak. Hvala.

Ime i prezime: Darko Horvat ducis@net.hr

Molekula fosfina, PH3, građom je nalik na molekulu amonijaka (piramidna građa) no kako su veze puno manje polarne (zbog manje razlike u elektronegativnosti između srži atoma fosfora i srži atoma vodika) molekule fosfina su vrlo slabi dipoli (nisu baš nepolarne).

Molekule SCl2, su pak građom nalik molekulama vode (V-oblik) i naravno s obzirom da su takve građe, a veze još k tome poprilično polarne posljedično su i molekule polarne (kao i molekule vode).

Kako do toga doći?
Valja znati nacrtati Lewisovu strukturnu formulu tražene molekule i na temelju nje, uporabom VSEPR modela, predvidjeti njenu građu.
Ukoliko je poznata građa molekule onda je moguće predvidjeti i njenu polarnost.

Kako znati koji je spoj pretežno ionski, a koji ne?
Pa opet na temelju razlike u elektronegativnosti između atoma koji ju izgrađuju.
Više je modela, no uobičajio se onaj prema kojem je spoj ionski ukoliko je ta razlika u elektronegativnosti veća od 1,9. Ukoliko je manja spoj smatramo kovalentnim.

I ionska i kovalentna veza u pravilu će se javljati u ionskim spojevima koji imaju složene katione (poput NH4+) ili anione (poput NO3-).

Ispitivač vjerojatno očekuje za odgovor vodikove veze.

Inače, previše pitanja u jednom (i onda još do četvrtka :)).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr