"Primjena alkena i alkina u životu čovjeka", tako glasi naslov moje maturalne radnje koja još nije ni na pola gotova jer imam pomalo problema s literaturom. Konkretno, trebala bih nešto više o IHTIOTEROLU, gumi, nafti, alkenima i alkinima u lijekovima, poneku zanimljivost o bilo čemu vezano uz ovu temu. Bila bih vam jako zahvalna na korisnim informacijama jer ne želim da mi ranja bude nezanimljiva i obična.Hvala unaprijed! P.S. Nema potrebe pisati općenito o alkenima i alkinima jer se to može naći u svakom udžbeniku.

Ime i prezime: Jelena Katić lena_89@net.hr

Moram priznati da niti ja nisam uspio naći ništa o tom zagonetnom ihtioterolu, osim jednog jedinog dokumenta na poljskom jeziku, u kojemu se dotični spoj pojavljuje pod imenom ichtioterol. Spomenuti dokument nalazi se ovdje. Gledao sam čak i u Merckov indeks, međutim niti tamo ne nalazim ništa slično. Puno bi mi pomoglo ako uspiješ saznati kako se točno piše njegovo ime na engleskom jeziku. Svakako porazgovaraj i s nastavnikom koji ti je zadao/la temu.

Što se tiče alkenâ i alkinâ kao biološki aktivnih tvari, pretpostavljam da bi bilo koji noviji udžbenik farmaceutske (medicinske) kemije mogao dobro poslužiti. Ne zaboravi spomenuti endiinske (engl. enediyne) lijekove!

Dopisat ću ako štogod novo u međuvremenu saznam. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr