od čega potječe boja, odnosno koja je to tvar koja se izvodi nakom prvog kuhanja koprive

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

Boju vidimo kad iz vidljivog dijela spektra izostane neki njegov dio kao posljedica apsorpcije zračenja u tvarima. Glavni uzrok apsorpciji zračenja su promjene energijskih stanja elektrona. Izostane li iz spektra ljubičasti dio, do naših očiju reflektira se ostatak spektra u kojem dominira žuta boja, vidimo žuto. U pravilu, vidimo komplementarnu boju onoj koja je apsorbirana. Apsorbira li se svo zračenje onda vidimo crno (nije boja), a reflektira li se cijeli spektar onda vidimo bijelo (isto nije boja).
Nakon prvog kuhanja koprive (ekstrakcija) u ekstraktu je ponajviše klorofila. Normalno, prisutan je još čitav niz drugih tvari. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr