Bok,zanima me sto moze nastati otapanjem FeCl2(0.60 mola) u 1l HCl-a c=1M,te dodavanjem 0.05 mol KMnO4,Na koji nacin da razmatram tu reakciju?kolika bi bila konc.Fe2+iona

Ime i prezime: Martina Zaric martina_z@net.hr

Otapanjem 0,60 mol FeCl2 u 1 dm3 otopine klorovodika koncentracije 1 mol dm-3 nastaje otopina FeCl2 približne koncentracije 0,6 mol dm-3 u otopini klorovodika približne koncentracije 1 mol dm-3. Naime, samo ovako ne znaš što se događa s volumenom otopine u odnosu na početni pa zato "približne", ali za potrebe ovog zadatka to se može zanemariti.

Kalijev permanganat oksidira Fe(II) u Fe(III) te se pritom mangan iz Mn(VII) reducira u Mn(II). Ako napišeš (i izjednačiš) jednadžbu reakcije vidjet češ da za oksidaciju 5 formulskih jedinki FeCl2 potrebna jedna formulska jedinka MnO4-. Zatim ustanoviš da je FeCl2 u suvišku u odnosu na KMnO4 te zaostaje u otopini. Znaš početnu koncentraciju i znaš koliko se potrošilo reakcijom te iz toga možeš izračunati konačnu koncentraciju FeCl2 u otopini.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr