Imam par pitanja na koja cete ,nadam se, odgovoriti. Kakava je po iznosu energija aktivacije spontanih reakcija? Primjer za 2 egzotermna i endotermna procesa u svakodnevnom zivotu, te 2 primjera za povrativ i nepovrativ proces te jesu li doticni procesi fizicki i kemijski? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: dominik knez dominik.knez@gmail.com

Energije aktivacije uvijek imaju pozitivne vrijednosti.
Mišljenja sam da bi svatko tko razumije značenje riječi endotermno i egzotermno morao biti u stanju smisliti neki proces koji bi dotične riječi mogle opisati. Uzmi za primjer gorenje svijeće, isparavanje vode, eksploziju nuklearne bombe i otapanje karbamida u vodi te razmisli u koju bi grupu koji spadali.
Slično je i s povratnim i nepovratnim procesima. Dovoljno se osvrnuti oko sebe i uočiti neke sasvim uobičajene stvari poput hrđanja željeznih predmeta ili kvarenja vina na zraku.
U nepovratne procese svrstavaju se oni čije su konstante ravnoteže dovoljno velike da je u ravnotežnom stanju količina reaktanata zanemariva. Nekoliko takvih već sam spomenuo pa ću samo još dati primjer reakcija koje obično svrstavamo u ravnotežne: većina esterifikacija, Haber-Boschov postupak ili hidroliza aluminijevog(III) klorida.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr