Ja sam Jelena Pušeljić, natjecala sam se iz kemije za osmi razred 14.3. Na natjecanju sam bila druga sa 40,5 bodova a jedna cura iz Vinkovaca je bila ispred mene sa 41,5 bodova. Tamo je bio 11. zadatak gdje je trebalo dovršiti i nadopuniti jednadžbe od kojih je jedna glasila: Fe + Cl2 -> ______. Ja sam napisala jednadžbu ovako: Fe + Cl2 -> FeCl2 i to mi nisu priznali. Smatram da sam uskraćena za taj jedan bod jer mislim da sam sasvim točno napisala jdnadžbu nastajanja željezova (II) klorida. Molim vas potvrdite mi da li sam u pravu i hoće li mi to uvažiti Državno povjerenstvo koje će mislim, sutra pregledati naše zadaće?

Ime i prezime: Jelena Pušeljić yelena__@net.hr

Da, uistinu si napisala posve točno uravnoteženu jednadžbu nastajanja željezova(II) klorida i bila bi posve u pravu kada bi reakcijom željeza i klora uistinu i nastajao željezov(II) klorid. Međutim, izravnom reakcijom željeza s klorom ne nastaje željezov(II) klorid, već željezov(III) klorid, FeCl3.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr