Nije bila destilirana voda kroz koju je propuhivan argon, već obična vodovodna voda. pH metar je bio baždaren prije mjerenja. Izmjeren je pH na početku i pH nakon propuhivanja argona (ovaj drugi je bio veći za oko 1 jedinicu i iznosio je približno 8). Ispričavam se što nisam odmah već u prvom pitanju naveo sve ove podatke. Hvala

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@net.hr

U tomu sličaju do povišenja pH je opet došlo zbog uklanjanja ugljikova dioksida iz vode Naime, u vodovodnoj vodi ima otopljenih raznih tvari, od kojih je za nas trenutno najvažniji kalcijev hidrogenkarbonat (čija je vodena otopina slabo lužnata jadnako kao i ona natrijeva hidrogenkarbonata tj. sode bikarbone). Zbog tih je otopljenih tvari vodovodna voda, nakon što se liši u njoj otopljenoga ugljikovog dioksida, blago lužnata. Kolike će točno biti vrijednosti pH ovisit će o sastavu vode, a on se pak razlikuje od izvora do izvora, od bunara di bunara i, naravno, od vodovoda do vodovoda.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr