Može li mi reći na koji se način dobiva deuterij ,a na koji tricij. Hvala!

Ime i prezime: Jurica Jelić zjelic@inet.hr

Prema podacima iz jedne od poznatijih knjiga anorganske kemije F. A. Cotton, G. Wilkinson, "Advanced Inorganic Chemistry", 5. izdanje, deuterij se u može naći u prirodi i čini 0,0156 % prirodnog vodika. Iz vode se dobiva kao D2O frakcijskom destilacijom vode ili elektrolizom (na katodi se prije reducira vodik i voda postaje sve bogatija deuterijem). Također se koristi i izmjena deuterija između nekih spojeva, kao što je to npr. u reakciji posebno pogodnoj za dobivanje velikih količina deuterija:

HOH(l) + HSD(g) ---> HOD(l) + H2S(g)

Tricij je drugi izotop vodika koji u jezgri osim protona sadrži i dva neutrona. Radioaktivan je i raspada se beta raspadom uz vrijeme poluživota od 12,4 godine. U gornjim dijelovima atmosfere je stalno prisutan jer neprestano nastaje u nuklearnim reakcijama koje izaziva kozmičko zračenje iz svemira. U tim reakcijama najbitnija je ona koju izazivaju brzi neutroni kozmičkog zračenja: 14N(n,3H)12C. Tricij se također može proizvesti i umjetnim putem u nuklearnim reaktorima reakcijom 6Li(n,alfa)3H. Tako dobiveni tricij je komercijalno dostupan i koristi se za proučavanje reakcijskih mehanizama.

Odgovorio: Tomislav Friščić   friscic@chem.pmf.hr