Ovo pitanje je bilo postavljeno na školskom natjecanju i lomim si živce pokušavajući ga riješiti: Izračunaj masu zraka (u kilogramima) koja će se utrošiti za sagorjevanje 50 grama butana, ako je maseni udio kisika u zraku 21%. U rješenjima piše samo jednađba gorenja butana, masa kisika=178,94 g, i konačno masa zraka = 0,85 kg hvala unaprijed, poz

Ime i prezime: Lovel Kukuljan

Prvo izračunaj množinu molekula butana u 50 g butana podijelivši masu butana molarnom masom butana. Potom napiši i izjednači jednadžbu gorenja butana. Pogledaj u jednadžbi koliko je molekula kisika potrebno da izreagira jedna molekula butana. Taj je broj jednak omjeru množina molekula kisika i molekula butana koje su utrošene u reakciji, tako da ćeš množinu molekula kisika dobiti množenjem množine molekula butana s tim brojem. Izračunavši množinu molekula kisika, možeš izračunati i masu kisika množenjem množine molekula kisika s molarnom masom kisika. Sada kada znaš masu kisika, masu zraka ti je lako izračunati prisjetiš li se da je maseni udio kisika u zraku omjer mase kisika i mase zraka.
Probaj tako riješiti zadatak. Zapneš li ponovo, javi se.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr