Koja tvrdnja dokazuje da Ugljik ima tetraedarsku strukturu? i kako da odredim kako se ponasaju neke supstance pri pH=5,5 ako mi je poznato Pka,sta ustvari treba da uradim? Hvala

Ime i prezime: Aida Muratovic mafijasica_7@hotmail.com

Zapravo pitaš što dokazuje tvdnju da ugljik ima tetraedarsku strukturu. Atom ugljika može tvoriti četiri jednostruke kovalentne veze. Općenito, atomi koji su vezani na taj atom ugljika tvore trostranu piramidu s atomom ugljika negdje unutar piramide.
Ako ta piramida ima sve stranice jednake, zove se tetraedar i tada se atom ugljika nalazi u njegovom težištu. Tada su kemijske veze s atomom ugljika jednakih duljina i sve međusobno zatvaraju jednake kutove. To se može ostvariti ako su atomi (ili cijele skupine) koji su vezani na taj atom ugljika iste vrste. To je slučaj primjerice u molekulama metana ili tetraklormetana (CCl4) ili dijamanta.

Primjer: Molekula CCl3Br je trostrana piramida, ali nema geometriju tertraedra jer nisu sve veze jednake. Veze C--Cl su međusobno jednake i različite su od veze C--Br.

Nije sasvim jasno tvoje pitanje. Ako pitas zašto mislimo da je molekula metana tetraedarske geometrije (pravilna trostrana piramida), neki argumenti mogu biti sljedeci: fotoelektronskom spektroskopijom ustanovljena je trostruko degenerirana energijska razina (tri stanja iste energije) kakvu može imati objekt simetrije tetraedra. Naime, iz pretpostavljene simetrije molekule (skup svih operacija simetrije koju ima neki objekt koji se jos zove točkina grupa) može se kvalitativno predvidjeti elektronska struktura molekule. Iz takve analize slijedi da je uz simetriju tertaedra može prisutana takva razina. Mislim da za formulu CX4 nema drugih simetrija koje to dopuštaju.
Molekulama metana i CCl4 je dipolni moment jednak nuli što je isto posljedica prisutnih operacija simetrije. Molekula ne može imati dipolni moment ako ima centar simetrije ili neke kombinacije ravnina simetrije i osi simetrije. Molekula CCl3Br više nema elemente simetrije koji ne dopuštaju dipolni moment te ga ona ima.

Zatim, u čvrstom stanju je također dokazana simetrija tetraedra. Molekula CCl4 u kristalu se nalazi na položaju koji zahtijeva simetriju tetraedra. Isti argument vrijedi i za dijamant.

Ako pitaš što dokazuje da su četiri veze raspoređene bilo kako u prostoru, a ne u ravnini dokaz je optička aktivnost nekih organskih spojeva. Dvodimenzionalni objekt ne može biti kiralan u trodimenzionalnom prostoru. Budući da kiralnost postoji slijedi da te četiri veze nisu sve u istoj ravnini.

Nadam se da odgovor bar malo pomaže. Pokušaj postaviti preciznije pitanje.

Što se drugog pitanja tiče, zanima li te oblik neke tvari (protoniran ili deprotoniran) u vodenoj otopini pri nekom pH? Što se može izračunati i kAko možeš naći u vjerojatno svakom udžbeniku, analitičke kemije naprimjer.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr