Ako pomješamo 20ml vode temperature 20stupnjeva C i 20ml vode temperature 80 stupnjeva C zašto je krajnji volumen vode veći od 40ml? Hvala

Ime i prezime: Dora Jakus

Volumen vode kao i svih tvari mijenja se s promjenom temperature.
Teško je odgovoriti na pitanje hoce li volumen nakon miješanja u ovom slučaju biti veci ili manji od 40 ml zato što je su za konačnu temperaturu vode bitne mase, a ne volumeni. A masa 20 ml vode pri 80 oC je manja od mase 20 ml vode pri 20 oC. (To je zato što se gustoća vode smanjuje povećanjem temperature od 20 oC do 80 oC.)

Ako su ti poznate gustoće vode pri različitim temperaturama možeš izračunati konačnu temperaturu nakom miješanja. Mase 20 ml vode pri 20 oC i 20 ml vode pri 80 oC se zbrajaju. Nakon što se izračuna kolika je konačna temperatura vode saznaš kolika joj je gustoća pri toj temperaturi te iz toga i mase vode možeš izračunati volumen.

volumen = masa/gustoća

Postavi novo pitanje ako ti nije jasno.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr