zanima me zašto se starijim ljudima ne preporuča mlijeko kao svakodnevno piće..?? znam da je mlijeko jako dobro za djecu, a zašto za starije ljude nije..?? unaprijed hvala

Ime i prezime: maja

Mlijeko sadrži šećer laktozu koji je disaharid koji se sastoji od jedne glukozne i jedne galaktozne podjedinice. Da bi se laktoza probavila, prvo se mora hidrolizirati na glukozu i galaktozu. Tomu služi enzim laktaza. Kako ljudi stare, u njih se sve više se gubi aktivnost laktaze (ne zna se točno zašto), što u nekim slučajevima uzrokuje posvemašnju nesposobnost probavljanja laktoze. Tako neki stariji ljudi ne mogu probavljati laktozu, pa onda u njihovim crijevima laktozu razgrađuju bakterije što dovodi do neugodnih simptoma poput proljeva, mučnine, nadutosti i t. d.

P. S. Molim te da se u buduće potpisuješ punim imenom i prezimenom.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr