Imam nekoliko pitanja na koje bih vas molio odgovor! Da li se reakcija magnezij-oksida i vode odvija na sobmoj temperaturi (kako bismo to dokazali)? Kako se zove tip reakcije u kojoj solnu kiselinu dokapavamo u magnezijevu lužinu? Koje su boje: magnezij-klorid i vodena otopina magnezij-klorida? Kada magnezij srtavimo u klorovodićnu kiselinu, reakcija krene spontano, bez dotoka neke energije. Zašto je to tako, odakle aktivacijeka energija za spontane reakcije i kakva je po iznosu energije aktivacije spontanih reakcija? Hvala!

Ime i prezime: Marko

Magnezijev oksid reagira s vodom i pri sobnoj temperaturi, a to bi najlakše dokazao tako da kapneš u otopinu kap fenolftaleina. Otopina bi poprimila blijedu ružičastu boju s obzirom da je magnezijev oksid relativno slabo topljiv u vodi pri sobnoj temperaturi.

Reakcija između kiseline i lužine je neutralizacija.

Kristalići magnezijevog klorida su bijele boje, te su prilično higroskopni. Otopina magnezijevog klorida je bezbojna.

Spontane reakcije su one reakcije za koje je promjena Gibbsove energije negativna. Energija aktivacije nije baš povezana sa spontanošću kemijske reakcije, jer postoje mnoge spontane reakcije koje imaju veliku energiju aktivacije.
Temperatura sustava određuje koliki udio čestica će imati energiju veću od energije aktivacije.

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr