Rečeno nam je da na vodik, zbog iznimno male težine, sila gravitacije djeluje slabije nego na ostale tvari, pa se zato vodik kao takav najčešće nalazi elementaran u višim slojevima atmosfere. Mene zanima kako i zašto vodik ipak ostaje u atmosferi, iako se s visinom sila gravitacije još više smanjuje... Što ipak drži vodik uz Zemlju? Hvala unaprijed, pozdrav.

Ime i prezime: Denis Novak astrov86@yahoo.com

Ono što vam je rečeno, nije baš u skladu s istinom. Gravitacija je pluralistički nastrojena sila i sve privlači s istim žarom. Nepjesnički rečeno, tijela koja su u istom gravitacijskom polju imaju isti omjer gravitacijske sile na njih i njihove mase, a u slučaju da ne djeluju nikakve druge sile taj će omjer biti jednak akceleraciji.
Razlog većoj koncentraciji vodika u višim slojevima atmosfere leži u relativno maloj masi njegovih molekula.
Vodik uz Zemlju drži gravitacija. Ipak, on ne ostaje u atmosferi. Zbog male mase njegovih molekula i činjenice da distribucija kinetičkih energija po česticama plina ne ovisi o samim česticama (od dviju čestica iste kinetičke energije ona lakša ima veću brzinu što se vidi iz formule K=1/2mv2) udio molekula vodika koje imaju veću brzinu od druge kozmičke znatno je veći nego kod kisika i dušika. Te molekule postupno napuštaju Zemlju. Isto se dešava i s ostalim plinovima, ali u znatno manjoj mjeri.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr