koji je kemijski naziv za miris vanilije, cimeta ljubice i mošusa? ne formula nego ime formule? zahvalila bih na brzom odgovoru hvala

Ime i prezime: maja stepanić ivicabbb@hotmail.com

Za početak, kako kemijske formule, tako niti mirisi nisu kemijske tvari i nemaju kemijska imena. Tvar koja uzrokuje miris neke prirodnine, biljke ili životlinje, obično se naziva mirisnim principom. Mirisni principi jesu kemijske tvari i imaju kemijska imena.
Mirisni princip vanilije je aldehid trivijalnoga imena vanilin, a sustavnoga imena 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehid. Miris cimeta potječe također od jednoga aldehida, cinamaldehida kojemu je sustavno ime E-3-fenil-2-propenal. Mošus svoj miris duguje makrocikličkom prstenastom ketonu (R)-3-metilciklopentadekanonu. Uzgred budi rečeno, njegovu je strukturu otkrio naš prvi nobelovac, Leopold Ružička.
Što se mirisa ljubičice tiče, nije mi poznato potječe li on uopće od samo jedne tvari, ili je posljedica većeg broja tvari. Tvari koje imaju miris sličan ljubičici su razni terpenski ketoni koji su stereoizomeri ionona (4-(2,6,6)-trimetilcikloheks-1-en-1-il)-3-buten-2-ona) i irona (4-(2,4,6,6)-tetrametilcikloheks-2-en-1-il)-3-buten-2-ona.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr