Molim Vas, zašto aktinoida i lantanoida ima 15 a ne 14? PUNO HVALA!

Ime i prezime: Marija Kopljar marija.kopljar@zg.t-com.hr

Marija,

ne znam buni li Vas to što f-podljuska (orbitala) prima 14 elektrona, a elemenata je 15, ili štogod drugo. Uglavnom, lantanoidi i aktionidi su dobili svoja imena zbog svoje međusobne sličnosti (mada valja naglasiti da su međusobne razlike aktionida, veće od onih u lantanoida) a ime je dano prema prvom elementu u nizu. Uočite da elektroni prvih elemenata nizova (lantana, aktinija) ne popunjavaju f-podljuske (četvrte, odnosno pete ljuske), dok elektroni većine ostalih elemenata (osim torija kod kojega je "novi elektron" smješten umjesto u 5f u 6d podljusku) to čine. Dakle, ako ćemo (uvjetno govoreći) prebrojavati aktinoide i lantanoide po f-elektronima, onda moramo početi brojati od nula elektrona, a ne od jednog elektrona i sve će biti u redu. Ipak, pripazite na činjenicu da se f-podljuska ne popunjava duž niza jednim po jednim elektronom već često zna biti "odstupanja" u vidu "posuđivanja" elektrona u susjedne (pod)ljuske. Razlog tomu je mala energetska razlika između podljusaka o kojima govorimo.

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr