E ovako... u testu na natjecanju sam napisala disocijaciju modre galice kao CuSo4x5H2O-Cu2+ + SO42- i nisu mi priznali, jer nisam imala 5 molekula vode, pa nije bilo izjednačeno.To me malo zbunilo, jer sam u Kemiji 2 (Petrerski,Mazalin-Zlonoga) na 40.str uočila jednadžbu gdje je prikazana kristalizacija modre galice kao CuSO4(aq)-CuSO4x5H2O(s) što znači da na lijevoj strani nedostaje 5 molekula vode.Jel ova jednadžba točna bez obzira što nije izjednačena?! Treba li se uzimati u obzir kristalizacijska voda u hidratnim solima? Puno hvala na odgovoru i veliki pozdrav iz Osijeka =D !

Ime i prezime: Diana Kralik diana.kralik@os.htnet.hr

Kao što joj i samo ime kaže, svaka jednadžba, bilo kemijske reakcije, bilo ona koja prikazuje kakvu fizikalnu promjenu, trebala bi biti izjednačena.

Gornja jednadžba oku kemičara bila bi najugodnija napisana ovako:

[Cu(H2O)4]SO4 · H2O → [Cu(H2O)4]2+ + SO42– + H2O

(Osjećaj se slobodnom dodati oznake agregacijskih stanja ;-)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr