Koje su molekulske i struktune formule fluortriklormetana i difluordiklormetana???????I jos jedno,kako freoni dospijevaju u atmosferu i zasto su štetni????Hvala puno!!!

Ime i prezime: Vanja Blazun turbovanja@yahoo.com

Molekulska formula fluortriklormetana je CFCl3, a difluordiklormetana CF2Cl2. Strukturne formule navedenih spojeva konstruirat ćeš tako da najprije nacrtaš strukturnu formulu metana (CH4; atom ugljika na kojeg su vezana četiri atoma vodika), a zatim umjesto vodikovih atoma nacrtaš atome klora, odnosno fluora.

Freoni se dosta rabe kao pogonski plinovi u sprejevima, kao radni medij u izmjenjivačima topline (hladnjacima, klima-uređajima i sl.) te kao otapala za odmašćivanje, pa odatle dospijevaju u atmosferu. Njihova se uporaba u posljednje vrijeme nastoji ograničiti jer su štetni za ozonski sloj Zemljine atmosfere.

O Freonima je inače već dosta pisano na e-školi kemije, pa ti savjetujem da pomoću tražilice pronađeš starije članke o toj temi u kojima ćeš naći još zanimljivih podataka. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr