Konstanta disocijacije reakcije H2 + Br2 = 2HBr je 1.Izracunaj procentni sastav svih ucesnika u reakciji u stanju ravnoteže ako je pocetna koncentracija vodonika bila 3 mola a broma 2 mola. Moje resenje se ne slaže sa ponudjenim a ona su 49,6%vodonika, 20,6% broma i 20,8% bromovodonika. Nesto mi ne ide, u cemu je problem? Unapred hvala i mnogo pozdrava. Izvanredni ste.

Ime i prezime: ana radonjic milos@kladovonet.com

Dva su problema:

1. Zbroj množinskih udjela koje si navela nije 100%, već 91%. Pretpostavljam da je točan množinski udio broma 29,6%, a ne 20,6%.

2. Konstanta ravnoteže mi je izuzetno sumnjiva. Jesi li sigurna da je točna i pri kojim uvjetima ona iznosi toliko?
Otklonivši prvi grešku, a pomoću rješenja koja si dala, dobio sam da konstanta ravnoteže iznosi približno 0,295.

Dakle, još jednom provjeri sve podatke pa se javi ponovno.

(Pokušao sam riješiti zadatak koristeći konstantu ravnoteže koju si dala i rješenja se značajno razlikuju od ovih koja si navela kao ispravna.)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr