JESU LI PLEMENITI PLINOVI REAKTIVNI?PLEASE RIJEŠITE MI OVAJ ZADATAK:KOLIKO SE GRAMA ČISTOG OLOVA MOŽE DOBITI IZ SPOJA OLOVOVA(II)OKSIDA?

Ime i prezime: ana marković fm_bitch @ net.hr

Prije svega, molim te da ubuduće ne pišeš velikim slovima jer se to na Internetu smatra vikanjem, a mi sasvim dobro "čujemo" i mala slova.

Što misliš zašto su ih kemičari nazvali plemenitima? Kao i kod plemenitih metala, razlog je bila inertnost.
Do 1962. se mislilo da plemeniti plinovi nikada ne stupaju u reakcije, ali kao i svaka druga izričita tvrdnja, i ta je pala u vodu. Danas su poznati spojevi svih plemenitih plinova, ali to su uglavnom tek metastabilne tvari. Ipak, i tu postoje vrlo stabilni izuzeci poput ksenonovog difluorida.

Zadatak, ovakav kako je napisan, nije moguće riješiti jer nije poznata masa olovovog(II) oksida. Ipak, općenito rješenje se lako može izvesti:
m(Pb)= n(Pb)M(Pb)
= n(PbO)M(Pb)