imam par pitanja, koja nikako ne uspijevam logički riješiti :), pa bih molio pomoć (ako je moguće što brže) 1. Koliki će pH imati otopina pripravljena dodatkom 0,002 mol čvrstog kalijevog hidroksida u 250mL otopine klorovodične kiseline koncentracije c=0,004 mol/L? e, to mi nije jasno. kako da se tu dobije koncentracija h i oh iona. sigurno ima neke veze sa KOH -> K+ + OH- i isto takvim za HCL. i općenito, ima li kakvih fora u rješavanju takvih vrsta zadataka? npr. u 50% otopinu neke kiseline doda se 20% otopina neke baze. izračunaj pH? 2. kako poslagati po veličini polumjera ione? npr. O2-, N3-, S2-, Al3+, Na+, Cl-... mislim da znate što mislim. kako odrediti koji element ima najveći polumjer, ako se nalazi u istoj periodi? pa eto, ako nije problem :)

Ime i prezime: Matej Šapina amphibos@lycos.com

 


1. Prvi korak pri rješavanju zadataka je napisati jednadžbu kemijske reakcije. U ovom slučaju to je jednadžba neutralizacije: KOH + HCl → H2O + KCl. Jednadžba ti pokazuje odnos množina tvari koje su reagirale, tako ovdje vidimo da je omjer množina kalijeva hidroksida i klorovodične kiseline 1:1. Zatim izračunaš kolike množine kalijeva hidroksida i klorovodične kiseline imaš na raspolaganju. Zadana ti je množina kalijevog hidroksida, a množinu klorovodične kiseline odrediš pomoću koncentracije i volumena (preko relacije n = c V), n(HCl) = 0,001 mol. Taj nam podatak govori da nam je limitirajući reagens HCl, te da imamo kalijevog hidroksida u suvišku i to 0,001 mol, tj. toliko je hidroksidnih iona u suvišku, iz čega možeš izračunati pOH, tj. pH te otopine (ako zanemariš autoionizaciju vode, jer ti nije zadano pri kojoj je temperaturi izveden pokus, te ne možeš znati kolika je konstanta ionskog produkta vode, koja u ovom slučaju može biti potpuno zanemarena, uzrokuje promjenu tek na petoj decimali ako prepostavimo da je pokus izveden pri sobnoj temperaturi).
pOH = – log[OH],
pH = 14 – pOH = 11

No, primjerice, autoionizaciju vode ne bi nikako smio zanemariti kad bi imao otopinu NaOH, koncentracije 0,0000001 mol/L, jer kad bi je zanemario dobio bi da je pH te otopine 7, što baš i ne štima s obzirom da imaš otopinu hidroksida, zar ne?:) No kad uzmeš u obzir autoionizaciju vode dobiješ da je pH = 7,3 (blago bazično).
Svaki zadatak se može riješiti na više načina, nema nekog recepta za rješavanje zadataka, ima mnogo puteva kako doći do rješenja, neki su kraći, a neki duži. Zamisli kako bi bilo dosadno na ovome svijetu da svi ljudi postupaju u svakoj situaciji jednako, da sve probleme rješavaju na isti način. Užasno.

2. Radijusi aniona su puno veći od radijusa kationa iz iste periode. Primjerice, kako bi dobio dojam o tome, navest ću ti točne podatke za neke od navedenih: r(Al) = 143,1 pm, dok je r(Al3+) = 39 - 53 pm, r(S) = 104 pm, dok je r(S2-) = 184 pm itd. Od navedenih, najmanji će biti aluminijev kation (jer, ako je atom natrija veći od atoma aluminija, tada je i kation natrija veći od kationa aluminija), zatim je natrijev kation, pa kisikov anion, potom dušikov, zatim kloridni anion, dok je najveći sumporov anion (opet ista analogija: atom sumpora je veći od atoma klora pa isto vrijedi i za anione).
U periodi radijus atoma raste s desna na lijevo.

Pozdrav :)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija