Hitno mi treba odgovor na ova pitanja, spremam anorgansku kemiju i ispit je za koji dan Objasnite: a) kako jednostavnim testom mozete razlikovati cvrsti NaNO3 i LiNO3 b)kako jednostavnim testom mozete razlikovati germanij od kalaja c) sta su i kako se dobijaju polisulfani Unaprijed hvala

Ime i prezime: Dzenana ismic dzeni_ze@hotmail.com

a) Različito boje plamen. Natrij boji žuto, a litij crveno. To možeš probati ili direktnim unošenjem male količine uzorka u plamen, ili pak dodavanjem nešto šećera i paljenjem dobivene smjese.

b) Ja bih probao uzorak ohladiti na temperaturu ispod 0 °C. Tada bi kositar trebao prijeći u sivi kositar, koji se vrlo lako raspada u prah.

c) To su spojevi koji sadrže sumpor i vodik, opće formule H2Sn ( n > 2 ). Ne vjerujem da ih je pri normalnim uvjetima lako dobiti u čistom stanju, ali zato možeš dobiti neke njihove soli, npr. kalijev polisulfid (doduše, nedefiniranog sastava), i to zagrijavanjem smjese sumpora i odgovarajuće (po mogućnosti koncentrirane) lužine.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr