Bok, mučim se sa zadacima pa pliz ak možete pomoći jer trebam tu vježbenicu imat do sutra riješenu a odgovore ne mogu nać u knjizi i bilježnici. pa...pomozite mi 1.zašto onečišćene vode sadržavaju vrlo malo kiska??? 2.Je li elektroliza vode fizikalna ili kemijska promjena? molim vas da obrazložite odgovor(hvala) 3.koliki je maseni udio vode u meduzi, u rajčici, u kiwiju i u ribama?????? 4.što nastaje gorenjem vodika? hvala unaprijed

Ime i prezime: Tena Š. tena_mail@yahoo.com

1. Jedan razlog je to što u zagađenoj vodi ima više otopljenih tvari što smanjuje topljivost kisika, a drugi povećana potrošnja kisika uzrokovana oksidacijom otpadnih organskih tvari od aerobnih bakterija.
2. U pitanju je kemijska promjena jer nastaju nove kemijske tvari: kisik i vodik. Da se dogodila fizikalna promjena, imali bismo i dalje samo vodu.
3. Na ovo pitanje ne znam odgovora. Preporučam ti da proučiš malo udžbenike iz biologije. Ako se dobro sjećam, meduza je imala nekih 98% vode.
4. Produkt gorenja ovisi o tome u čemu smo spalili vodik. Ako je izgorio u kloru, nastat će klorovodik, s fluorom ćemo dobiti fluorovodik, a s kisikom (za kojeg nekako slutim da je bio predmet tvog pitanja) vodu, znanu i kao oksidan.
Bilo bi dobro da ubuduće ostavljaš pune podatke i da pod jednim pitanje zaista bude samo jedno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr