Dobar dan! Na satu kemije učili smo o kemijskom elementu VODIKU. Profesorica nam je rekla da postoji podatak da se u Suncu nalazi 92, 5 % vodika, pa bi me zanimalo kako su znanstvenici došli do takvog podatka? Unaprijed zahvaljujem. Učenici 3 b razreda Gimnazije Bernardina Frankopana

Ime i prezime: Marija Paušić a_pausic@net.hr

 


Marija!

Udio pojedinih elemenata u Suncu, kao i u svakoj drugoj zvijezdi, određuje se analizom svjetlosti koja sa tih zvijezda dođe na Zemlju (ili na neki orbitalni mjerni uređaj). Svaki kemijski element ima svoj poseban spektar, to mu dođe nešto kao otisak prsta. Dakle, svjetlost koja dođe do naših zemaljskih uređaja, analizira se, pogleda se koje to valne duljine imaju manji intenzitet te koliko je taj intenzitet manji od intenziteta neapsorbiranoga zračenja i iz toga se zaključi da na Suncu ima 91,2 % atoma vodika, 8,7 % atoma helija, 0,078 % atoma kisika, 0,043 % atoma ugljika itd., itd., itd. Uoči da se sastav može izražavati i u masenim udjelima u kojem slučaju se Sunce sastoji od 71 % vodika, 27,1 % helija, 0,97 % kisika, 0,4 % ugljika, itd., itd., itd. Inače, odgovor se već nalazio na stranicama ove e-škole.

Sastav većine drugih zvijezda otprilike je jednak iako se stalno mijenja nuklearnim reakcijama koje se na zvijezdama događaju.

Razlog što zvijezde u nastanku imaju otprilike jednak sastav kao i Svemir jest u tome što velika većina tvari koja uopće u Svemiru postoji tvori zvijezde same (primjerice, 99% mase Sunčeva sustava otpada na Sunce, a Zemlja, koliko god da nam se čini velika, nije čak ni jedan od većih planeta).

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija