Kak se može objasnit pojava kad povučemo helij iz balona i onda počnemo govorit da zvučimo kao likovi iz crtića? Je došlo do kemijske ili fizikalne promjene? Je to štetno za zdravlje? Jel bi se to isto dogodilo i ako povučemo vodik u sebe? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Denis Koren dekoren@globalnet.hr

Sasvim solidno objašnjenje fenomena možeš pročitati ovdje.

Isprobavanje tog fenomena može biti opasno, i to iz dva osnovna razloga:

1) Ako udišeš helij, ne udišeš zrak, tj. kisik. To nije problem ako udišeš helij iz npr. balona, jer bi u najgorem slučaju pao u nesvijest nakon čega bi vjerojatno prestao udisati helij i nastavio udisati zrak, ali ako udišeš helij iz boce u kojoj se nalazi pod visokim tlakom, možeš vrlo brzo u potpunosti ispuniti pluća helijem, a od visokog tlaka mogao bi ih i teško oštetiti.

2) Druga opasnost leži u eventualnim primjesama, jer plin kojim se pune baloni (a koji se najčešće koristi za isprobavanje efekta koji te zanima) može sadržavati i kojekakve štetne primjese.

Ako si shvatio objašnjenje skriveno iza linka kojeg sam ti dao na početku, možeš i sam pretpostaviti što bi se dogodilo udisanjem vodika.

BTW, valja pogledati i odgovor 25. koji je Jurica Alešković dao Ivanu Dobrecu na istu temu. :))) (pozdrav JDA) :)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr

Samo bih se nadovezao na Filipov odgovor s komentarom da kao što se shvativši objašnjenje pojave može predpostaviti kakav bi učinak imalo udisanje vodika, da se tako može predpostaviti i kakav bi učinak imalo udisanje nekog plina puno veće gustoće od zraka. Takav jedan plin je sumporov(VI) fluorid, (Mr = 146,05), a kako zvuči udahnuvši ga čovjek, možeš čuti na:

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr