nisam shvatila povezanost hidratiziranih metalnih iona i kiselosti! npr. ako imam zadano (Al(h2o)6)3+ i (fe(h2o)6)2+ i moram utvrditi koji je kiseliji?na koji način tj. na temelju čega to mogu zaključiti????unaprijed se zahvaljujem

Ime i prezime: andreja andreja5@net.hr

Kiselost takvih kompleksnih tvorevina ovisi ponajviše o naboju i veličini centralnog iona.

Prisjeti se izraza za električnu silu. Ona će biti jača što su naboji veći, odnosno što je njihova udaljenost manja.

Dakle, centralni kation većeg naboja i manjeg polumjera jače će privlačiti elektrone iz O–H veze osiromašujući ju elektronima, čime će ista postajati slabija i podložnija kidanju. Lakše kidanje O–H veze ekvivalentno je većoj mogućnosti otcjepljenja protona, odnosno većoj kiselosti.

Sada ti zaista ne bi trebao biti problem odrediti koji je od navedena dva kompleksna kationa kiseliji.

Molim te da sljedeći put kad budeš postavljala pitanje ostaviš potpune podatke.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr