Bok, evo zadatka koji stvara glavobolju... Legura koja sadrži samo aluminij i cink reagira s razrjeđenom klorovodičnom kiselinom. Masa uzorka legure je 1,0323 g, a u reakciji se razvilo 0,8736 L vodika pri s.u. a) Napiši jednadžbe reakcija. b)Izračunaj masene udjele aluminija i cinka u leguri. Problem je u vezi s ovim b-pitanjem. Dolazi mi da je masa aluminija 0.63g odnosno w(Al/leguri)=61.2%. A u rješenjima stoji da je m(Al)0.5759g tj.55.79%, a W(Zn)=44.21%. Zanima me da li je možda pogrešno rješenje ili sam ja krivac?! Ako sam ja "krivac" trebala bi mi pomoć da ga uspijem riješiti. Hvala, pozdrav...

Ime i prezime: Goran Levak goran.levak@gmail.com

Očito si negdje pogriješio u razmišljanju.

Za početak valja napisati jednadžbe otapanja obaju metala u klorovodičnoj kiselini:
2 Al + 6 HCl → 2 AlCl3 + 2 H2
Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2

Iz njih je lako odrediti omjer množina aluminija ili cinka "stradalog" u reakciji i vodika koji je u pojedinoj reakciji nastao:
3 n(Al) = 2 n(H2-Al)
n(Zn) = n(H2-Zn)

n(H2-uk) = n(H2-Al) + n(H2-Zn)
n(H2-uk) = 3/2 n(Al) + n(Zn) (1)

Množinu nastalog vodika valja izraziti kao:
n(H2-uk) = V(H2) / Vm0 (2)

Dok se množine aluminija, odnosno cinka mogu zapisati sljedećim relacija:
n(Al) = m(Al) / M(Al)
n(Al) = [ w(Al) m(leg) ] / M(Al) (3)

n(Zn) = m(Zn) / M(Zn)
n(Zn) = [ w(Zn) m(leg) ] / M(Zn) (4)

Također valja imati na umu i sljedeću relaciju:
w(Al) + w(Zn) = 1 (5)

Ostaje ti samo da poštujući zdravu logiku, kemijske principe i matematičke zakone, objediniš izraze (1), (2), (3), (4) i (5), što će ti (ako to učiniš ispravno) dati konačan izraz iz kojeg lakim računom možeš dobiti tražene veličine.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr