dobila sam pitanje na ispitu koje glasi: ako je voda slab elektrolit i ne provodi struju,zasto pri rukovanju sa strujom ne smije biti prisutna voda? Nadalje me interesuje vezano za Le Chatelierov princip kako da znam gdje ce da se pomjera reakcija npr. ako se poveca temperatura,ako se poveca pritisak,ako se poveca kolicina jednog od reaktanata,ako se doda katalizator ili ako se npr. doda inertni He u uslovima konstantnog pritiska? Hvala..

Ime i prezime: Aida Muratovic mafijasica_7@hotmail.com

 


Kod rukovanja predmetima koji rade na električnu struju vodu izbjegavamo zato jer se onaj podatak odnosi na kemijski čistu vodu, a ne ono čime ljudi obično poliju vodiče ili aparate. Voda u prirodi redovito sadrži masu otopljenih tvari koje joj bitno povećavaju vodljivost te ona više nije izolator. Barem ne dobar izolator.
Da bi se znalo kakve će posljedice na ravnotežu imati neka naša akcija, moramo znati i nešto o sustavu. Ovako mogu reći tek nešto općenito.
Grijanje reakcijske smjese rezultirat će ubrzanjem reakcije dok utjecaj na ravnotežu ovisi o reakcijskoj entalpiji. Kod egzotermnih procesa porast temperature pomaknut će ravnotežu prema reaktantima dok će kod endotermnih biti obrnuto.
Utjecaj tlaka vezan je za procese u kojima je među reaktantima i produktima barem jedan plin. Povećanje tlaka pomaknut će ravnotežu na onu "stranu jednadžbe" na kojoj ima više plinovitih molekula. Npr. kod procesa sinteze amonijaka, čija je jednadžba:
N2(g) + 3 H2(g) ↔ 2 NH3(g),
povećanje tlaka pomaknut će ravnotežu prema produktu.
Suprotno će biti ako u zatvorenoj posudi žarimo kalcijev karbonat. Iz jednadžbe tog procesa,
CaCO3(s) ↔ CaO(s) + CO2(g),
očito je da će porast tlaka pomaknuti ravnotežu prema reaktantu.
Dodavanjem nekog reaktanta u smjesu povećat ćemo količinu produkata. Suprotan efekt ima dodavanje nekog produkta.
Katalizator povećava brzinu reakcije, ali ne mijenja ravnotežnu konstantu.
Ako njegovim dodatkom nije mijenjan tlak, inertan plin nema nikakav utjecaj na ravnotežu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija