1.u čaši je uzorak modre galice onečišćen crnim bakrovim oksidom koji nije topljiv u vodi.opiši postupak kojim bi iz dobivenog uzorka izdvojio modru galicu? 2.što znači reakcija kemijske analiz i kemijske sinteze?

Ime i prezime: lucija longin lucija.longin@zd.t-com.hr

1. Vjerojatno bi najjednostavnije bilo uzorak staviti u kakvu prikladnu posudu (čašu, Erlenmayerovu tikvicu) i dodati vode dok se ne otopi sve što se otopiti može. Zatim pustiti da malo stoji, dekantirati, filtrirati i crni bakrov oksid zaostao na filtrirnom papiru prebaciti u papirnatu lađicu i ostaviti da se suši. Preostalu otopinu modre galice prebaciti u tikvicu za destilaciju i destilacijom (po mogućnosti pri sniženom tlaku) ukloniti otapalo.

2. Jednostavne reakcije oblika A + B → C nazivamo reakcijama sinteze, a reakcije oblika A → B + C nazivamo reakcijama analize.

Primjeri sinteze su:

vodik + kisik → voda
(2 H2 + O2 → 2 H2O)

vodik + klor → klorovodik
(H2 + Cl2 → 2 HCl)

natrij + klor → natrijev klorid
(2 Na + Cl2 → 2 NaCl)

ugljik + kisik → ugljikov(IV) oksid
(C + O2 → CO2)

Primjeri analize su:

živin(II) oksid → živa + kisik
(2 HgO → 2 Hg + O2)

voda → vodik + kisik
(2 H2O → 2 H2 + O2)

kalcijev karbonat → kalcijev oksid + ugljikov(IV) oksid
(CaCO3 → CaO + CO2)

kalijev permanganat → kalijev manganat + manganov(IV) oksid + kisik (kao što vidiš, mogu biti i više od dva produkta)
(2 KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2)

Posebne vrste reakcija analize su fotoliza (analiza potaknuta svjetlošću), elektroliza (analiza potaknuta električnom strujom) i piroliza (analiza potaknuta zagrijavanjem u inertnoj atomsferi).

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr