organsko jedinjenje X koje sadrzi samo karbon vodik oksigen ima molarnu masu oko 85g/mol.kada 0,43g of X(organskog jedinjanja) izgori u visku kisika, 1,10g karbon dioksida i 0,45 g vode budu dobijeni pitanje1 koja je empiriska formula org jedinja X pitanje2 koja je molekularna formula org jedinjenja X odgovor hitno potreban hvala u naprjed

Ime i prezime: samir kopacic kopacic_samir@hotmail.com

Ako napišemo molekulsku formulu danog spoja kao CnxHnyOnz tada će njegova empirijska formula biti CxHyOz, gdje je M (x, y, z) = 1 najveći zajednički djelitelj brojeva x, y i z.

Nepoznanice x, y i z dobit ćemo postavljajući u omjer množine ugljika, vodika i kisika u zadanom uzorku nepoznatog spoja.

x : y : z = m(C)/M(C) : m(H)/M(H) : m(O)/M(O)

Mase pojedinih elemenata u uzorku možemo izraziti preko njihova masenog udjela i mase uzorka.

x : y : z = w(C) · m(X)/M(C) : w(H) · m(X)/M(H) : w(O) · m(X)/M(O)

x : y : z = w(C)/M(C) : w(H)/M(H) : w(O)/M(O) (*)

Sada je dovoljno izračunati masene udjele ugljika i vodika.

w(C) = m(C)/m(X) =

= n(C) · M(C)/m(X) =

= n(CO2) · M(C)/m(X) =

= [m(CO2)/M(CO2)] · [M(C)/m(X)]

Analogno se izračuna i maseni udio vodika, samo valja obratiti pažnju na to da je n(H) = 2 · n(H2O).

Znamo li masene udjele ugljika i vodika, maseni udio kisika bit će
w(O) = 1 – w(C) – w(H).

Dobivene masene udjele uvrstimo u (*) i sređivanjem omjera dobivamo x, y i z.

Sada preostaje samo izračunati molarnu masu formulske jedinke i njome podijeliti zadanu molarnu masu tvari X, što će nam dati n.

M(f.j.) = x · M(C) + y · M(H) + z · M(O)

n = M(X)/M(f.j.)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr