Kad mjesamo vodu sa kiselinom dali treba prvo usut vodu u kiselinu ili kiselinu u vodu???????? I usput probaj te zalediti vrucu i hladnu vodu pa vidite i sto ce se dogoditi kad ja probam javit cu se i reci zakljucak.i kad karbit dođe u dodir sa malo vode oslobađa se plin a taj je plin recimo je u limenci, da probusimo rupu u imenci i rupi priblizimo zapaljenu sibicu bil to puknulo ko petarda??????

Ime i prezime: Dario Volarevic

Valja ulijevati kiselinu u vodu. Miješanjem vode s kiselinama (posebice koncentriranim) dolazi do intenzivnog oslobađanja topline. Zato valja ulijevati kiselinu u vodu jer voda ima veći toplinski kapacitet pa teže dolazi do prskanja.

Vodu ćemo i probati. :)
I da, puknulo bi! No lako i jače nego petarda pa ti zato ne bih preporučio da se s time zabavljaš.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr