Jednostavno pitanje, u kojim se spojevima aluminij pojavljuje u ljudskom tijelu???....lijep pozdrav

Ime i prezime: Marin Drlje marindrlje@gmail.com

Koliko je zasad poznato, aluminij nema nikakvu biološku funkciju, čak je i otrovan za biljke i niže organizme dok se kod ljudi povezuje s Alzheimerovim sindromom. Ipak, to ne znači da ga u ljudskom tijelu nećemo naći. U prosjeku, čovjek sadrži oko 35 mg aluminija od čega se polovica nalazi u plućima.
Nisam našao nikakve podatke o spojevima ali realno je da je sadržan u obliku hidratiziranih kationa [Al(H2O)6]3+. S obzirom na to da je riječ o ljudskom tijelu, u kemijskom smislu jednoj iznimno složenoj smjesi koječega, teško je govoriti o konkretnim solima jer će se u okolini uvijek naći više različitih aniona.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr