smjesa se sastoji od 26.5 g kuhinjske soli,8.5 g joda,a ostalo je željezo u prahu.Maseni udio željeza u toj smjesi je 20%. a)izračunaj masu željeza b)izračunaj maseni udio joda u toj smjesi.

Ime i prezime: Andrija Sambol

Andrija!

U ovom zadatku prije svega valja odrediti ukupnu masu smjese. Zbrajanjem masa joda i kuhinjske soli dobiva se 35 grama. Kako svu ostalu masu smjese čini željezo, a maseni je udio željeza ujedno 20%, to je jasno da je onih 35 grama, zapravo masa 80% smjese. Da nemaš drugoga pitanja, račun bi mogao prekratiti malim matematičkim trikom i naprosto podijeliti tih 35 grama s 4 (jer je i 80% : 20% = 4) i dobiti masu željeza kao 8,75 grama. No kako ti ionako treba ukupna masa smjese, pravilno je sada izračunati upravo nju. Ona se dobiva dijeljenjem onih 35 grama s 80%. Dakle, (35 g) : 0,8 = 43,75 g. Od mase cijele smjese odbije se tada onih 35 grama koji nisu željezo i dobije se masa željeza - ponovno 8,75 grama. Maseni je udio joda jednak omjeru njegove mase (8,5 grama) i mase cijele smjese (43,75 grama), tj. 19,4%.

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr