koja je formula tiocijanata?

Ime i prezime: Duško Zmajić russel169@hotmail.com

Formula tiocijanatnog aniona je [SCN], a struktura mu je N≡C–S. U anorganskoj i analitičkoj kemiji tiocijanatni anion služi nam kao osjetljiv reagens za ione željeza(III); dodamo li vodenu otopinu natrijeva (ili kojeg drugog) tiocijanata u smjesu koja sadrži željezove(III) ione, nastat će koordinacijski spoj [Fe(NCS)(H2O)5]2+ intenzivne krvavocrvene boje.

Zanimljivosti

Tiocijanatni anion, zajedno s cijanidnim, cijanatnim i još nekim drugim ionima, spada u skupinu pseudohalogenidnih iona. To su ioni koji se kemijski ponašaju slično halogenidnim ionima (fluoridima, kloridima, bromidima itd.). U novije se vrijeme kao prilično egzotični pseudohalogenidni ioni spominju negativno nabijeni klusteri (grozdovi, nakupine) aluminijevih atoma, npr. [Al13], a također i hipotetski koordinacijski anion [Co(CO)4] koji je poznat u obliku neutralnog dimera dikobaltova oktakarbonila Co2(CO)8.

Male količine tiocijanata nalaze se u ljudskoj i životinjskoj slini gdje imaju protumikrobno djelovanje.

Tiocijanati u organskoj kemiji

U organskoj kemiji tiocijanatima zovemo spojeve opće formule R–S–C≡N (npr. metil-tiocijanat, H3C–S–C≡N). Osim tiocijanatâ, postoje i izotiocijanati; njihova je strukturna formula R–N=C=S (npr. fenil-izotiocijanat, C6H5–N=C=S). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr