Pozdrav..zanima me kovalentna veza u atomu SF6... Nije mi jasan način povezivanja tih dviju molekula..Sumnpor ima 6 valentnih elektrona, 2 podijeljena, 2 slobodna.. I kako se on povezuje sa 6 atoma fluora?? Čitao sam o koordinativno-kovalentnoj vezi, u kojoj zajednički elektronski par potječe od jednog atoma..Da li možda ima veze s tim?? uglavnom , hvala...

Ime i prezime: Ivan Diklić rebel22@net.hr

Pitanje je nejasno postavljeno, ali pokušat ću odgovoriti na njega onako kako sam ga shvatio.

Za početak, neispravno je govoriti o (ne)podijeljenim elektronima tj. elektronskim parovima na nivou samog atoma; to je moguće razmatrati samo kad imamo konkretnu molekulu.

Stvar je inače vrlo jednostavna. Za početak, atom sumpora ima šest valentnih elektrona. Atom fluora ima sedam valentnih elektrona, tj. da bi postigao elektronsku konfiguraciju atoma neona, nedostaje mu još jedan elektron. Atom sumpora će svaki od svojih šest valentnih elektrona rado podijeliti s po jednim atomom fluora. Nacrtaš li Lewisovu strukturu koja odgovara navedenom načinu razmišljanja, doći ćeš do strukture u kojoj je jedan atom sumpora povezan sa šest atoma fluora jednostrukim kovalentnim vezama i u kojoj su formalni naboji svih atoma jednaki nuli, što je najčešće znak da je pretpostavljena struktura dobra. Atomu sumpora nije problem okružiti se sa šest atoma fluora jer je relativno velik (treća perioda).

Ako nisi zadovoljan odgovorom, probaj preciznije formulirati pitanje i javi se ponovno.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr