da li mi možete reći nešto o vodikovim vezama- zašto bez njih ne bi bilo života na Zemlji itd.

Ime i prezime: Doris Dedić doris_1@net.hr

Dvije trećine Vašeg štovanog tijela je voda. To baš i nije velik maseni udio, ukoliko ga usporedimo s krastavcem (95 %) ili žarnjacima (98 %). Molekule vode međusobno su povezane vodikovim vezama. No to nije sve. Sekundarna struktura proteina je uzvojnica zbog vodikovih veza. Komplementarne baze dvostrukog heklisa nukleinskih kiselina također su povezane vodikovim vezama. Najjednostavnije život je upravo u tim spojevima. Prema onome, dakle, što mi znamo, zaključujemo da život nije moguć bez ovih spojeva čije su funkcije određene vodikovim vezama. Bez njih oni ne bi imali funkciju koju imaju. No, znamo li sve o životu? Rijetko kada možemo sa sigurnošću reći nikada, uvijek, nemoguće ... Pozdrav.

Odgovorio: Petar Vrkljan   judas@chem.pmf.hr