Molim vas da mi pobliže objasnite nomenklaturu lipida..Unaprijed hvala

Ime i prezime: Maja Magdalenić mag.maja@gmail.com

Nomenklatura lipida na međunarodnoj je razini definirana službenim nomenklaturnim preporukama zajedničkog Povjerenstva za biokemijsku nomenklaturu (CBN) Međunarodne unije za čistu i primijenjenu kemiju (IUPAC) te Međunarodne unije za biokemiju i molekularnu biologiju (IUBMB) iz 1976. godine dokumentom koji se nalazi ovdje. Taj dokument do danas nažalost nije preveden na hrvatski jezik. Nakon objave tog dokumenta, 1997. godine objavljena je kao njegova dopuna dokument pod naslovom Nomenclature of glycolipids koji se nalazi ovdje. Taj je dokument preveden na hrvatski jezik i objavljen kao dio publikacije:

IUPAC, IUBMB: Nomenklatura ugljikohidrata i glikolipida (prijevod: Š. Horvat i J. Horvat), HDKI/Kemija u industriji, Zagreb 2001.

(To je mala svijetloplava knjižica, meki uvez, trebala bi biti dostupna u bolje opremljenim kemijskim, biološkim i medicinskim knjižnicama, a može se naručiti i kupiti preko uredništva časopisa Kemija u industriji po cijeni od 60 kn; studenti i članovi strukovnih društava (HKD, HDKI) imaju pravo na pospust, za detalje se treba obratiti Uredništvu).

Vezano uz nomenklaturu lipida, pročitaj moj odgovor Hrvoju Živkoviću (pronaći ćeš ga upisivanjem riječi fosfolipid u tražilicu e-škole).

Kao što vidiš, nomenklatura lipida je dosta opširno područje, pa ju stoga nije moguće ukratko izložiti u nekoliko rečenica. Budeš li imala problema s prevođenjem nekog izraza, javi nam se ponovno s konkretnijim pitanjem. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr