Imate pravo. Nego, pitao sam zašto student da bi prošao godinu mora dobiti potpis profesora da je prisustvovao predavanjima. Nije li važnije da pristupi i položi ispit.

Ime i prezime: petar paar plamenko.hunjed@zg.t-com.hr

Kratak odgovor glasi: zato što su takva pravila.

Pretpostavljam da se nećeš zadovoljiti tim odgovorom, pa evo i duljega:

Da bi student uopće mogao pristupiti ispitu, u pravilu mora imati potvrdu da je prisustvovao predavanjima, a kao potvrda služi mu profesorov potpis. To, naravno, ne znači da student mora prisustvovati baš svakom predavanju. E sad, na koliko točno predavanja student mora biti nazočan, to obično ovisi o profesoru i o naravi kolegija. Postoje kolegiji na kojima je prisustvovanje iznimno važan dio nastave. To su u prvom redu praktikumi, seminari i vježbe. Na takvim se kolegijima ocjenjuje sveukupan praktični rad studenta tijekom čitavog semestra. S druge strane, ima i takvih kolegija koji se mogu naučiti i samostalno, bez pohađanja predavanja. Na takvim kolegijima profesori obično ne inzistiraju na pohađanju predavanja. Praksa ipak pokazuje da studenti koji redovito dolaze na predavanja kasnije na ispitu pokažu iznadprosječne rezultate.

Čisto za ilustraciju, evo tipičnog primjera s mog studija kemije: u sklopu jednog kolegija imali smo predavanja i seminare. Dolazak na predavanja nije se kontrolirao, a dolazak na seminare kontrolirao se i bilo je točno propisano koliko puta student smije izostati sa seminara (pri tom je posve svejedno iz kojeg je razloga izostao - nema "opravdanih" i "neopravdanih" izostanaka). Ukoliko student izostane više puta nego što je dopušteno, gubi pravo na drugi potpis, a time i na polaganje ispita u tekućoj školskoj godini, zbog čega u konačnici može izgubiti i pravo na upis sljedeće godine.

Treba uzeti u obzir i da postoji više načina studiranja (redovni/izvanredni studij, studij uz rad itd.), pa za različite "vrste" studenata i studija vrijede i različita pravila. Isto tako, moguće je i da su se pravila studiranja malo promijenila otkad sam ja završio dodiplomski studij. O svemu tome možeš se raspitati na svakom pojedinom fakultetu (u studentskoj referadi).

Na kraju, moram priznati da mi nije baš jasno zašto se jedan učenik 1. razreda gimnazije raspituje o tim stvarima. Možda bi mi bilo lakše odgovoriti kada bih znao tvoje razloge zbog kojih te to zanima? Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr