možet li mi napisati kako da napravim sapun ili samo napisati na kojoj stranici mogu pogledati kako se radi sa točnim količinama, ali molim da stranica bude na hrvatskom! Hvala

Ime i prezime: matea klasić ribica1992@net.hr

Jedan jednostavan i lako izvediv recept na hrvatskom možeš naći na:
Budući da su ondje navedene prilično velike mase polaznih sirovina, bit će ti uputno uzeti manje mase svih reaktanata, ali u jednakim omjerima.
Valja još naglasiti kako je ondje napisanom tekstu potrebno nekoliko ispravaka:
1. Spoj formule NaOH na hrvatskom se jeziku zove natrijev hidroksid, a ne natrij hidroksid (slično kao što se kaže "rođendanska torta", a ne "rođendan torta")
2. Lužine su vodene otopine hidroksida, a u receptu pod "lužina" misle prvo na čvrsti natrijev hidroksid, a tek kasnije stvarno na natrijevu lužinu (vodenu otopinu natrijeva hidroksida).
3. Umjesto "Ugrijte pomiješane masti sve dok se ne otope." trebalo bi stajati "Ugrijte pomiješane masti sve dok se ne rastale".
4. Umjesto "Celzijevih stupnjeva" bilo bi bolje reći "Celziusovih stupnjeva" ili "stupnjeva Celziusa".
Nadam se na mi ništa nije promaklo...
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr