Zanima me čemu točno služi CD spektroskop koji je nedavno kupljen za IRB? Hvala na odgovoru, SH

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa_habazin@net.hr

Spomenuti uređaj služi za snimanje spektara cirkularnog dikroizma (CD) i disperzije optičke rotacije (ORD). Te dvije metode spadaju u skupinu tzv. kirooptičkih metoda.

Nadam se da ti je poznato da kiralni spojevi (i njihove otopine) zakreću ravninu polarizirane svjetlosti. (O tome sam opširnije pričao prošli ponedjeljak na svom predavanju na sastanku sekcije za izobrazbu, šteta što nisi došao.) Veličina zakretanja ovisi o koncentraciji spoja, duljini optičkog puta, otapalu, temperaturi i, što je posebno važno, valnoj duljini svjetlosti. Zato kada mjerimo specifično optičko zakretanje uzorka [α], obavezno moramo navesti valnu duljinu pri kojoj je zakretanje mjereno. Obično se kao referentna valna duljina uzima 589 nm (natrijeva D-linija).

Druga je mogućnost izmjeriti ovisnost specifičnoga optičkog zakretanja o valnoj duljini. Rezultat takvog mjerenja je krivulja koja nam pokazuje kako se specifično optičko zakretanje uzorka mijenja s promjenom valne duljine. Takva se krivulja zove ORD-spektar. Uređaj koji smo nedavno nabavili na IRB-u može, između ostaloga, mjeriti disperziju optičke rotacije.

Spektar cirkularnog dikroizma (spektar CD ili CD-spektar) jest spektar koji prikazuje ovisnost razlike u apsorpciji lijevo i desno cirkularno polariziranog svjetla o valnoj duljini. Za detaljnije objašnjavanje trebat će ti dosta dobro poznavanje matematike i fizike, pa ako baš imaš volje i želje za time, klikni ovdje.

O CD-u i ORD-u pisao je i dr. sc. Nenad Raos u svojoj knjizi Konformacijska analiza, pa ti savjetujem da i tamo zaviriš. Pomoću kitrooptičkih metoda moguće je izvesti korisne zaključke o konformaciji molekula u otopini. Toliko za sada. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr