Mozete li mi reci nesto o alotropskoj modifikaciji ugljika u kojoj su atomi ugljika povezani u cjevčice ili tzv. nanotubes. Molio bih vas da mi kazete nesto vise o dobivanju i uporabi. Hvala

Ime i prezime: Dejan Radanović d-radan@hotmail.com

Ugljične nanotube pripadaju skupini fulerena. (Fulereni se mogu ugrubo pudijeliti na zatvorene, "kuglaste" i otvorene "cilindrične".) Ugljičnu nanotubu si možeš zamisliti kao jednu dugačku traku "izrezanu" iz jednog sloja u strukturi grafita koja je "slijepljena" u tuljac. Te trake mogu biti različitih širina, a mogu biti i "izrezane" u različitim smjerovima čime nastaju različite tube.
Ugljične nanotube nastaju kada se jakim laserskim zračenjem pogađa površina grafita. Ovisno o uvjetima pokusa (u prvom redu temperaturi) nastaju različite vrste tuba pa se tako može i kontrolirati koje će nastati. Nanotube nastaju i pri električnom pražnjenju na grafitnim elektrodama i pri naparavanju tankih slojeva ugljika.
Što se uporabe tiče, mogućnosti su ogromne, ali mi nije poznato da se za sada u stvarnosti i koriste (opisanim se metodama dobivaju vrlo male količine, a i otkrivene su tek prije petnaestak godina).
Na stranicama Wikipedije
imaš jako lijep i opsežan članak o ovoj temi.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr