Radio sam tiraciju u kojoj je bila pomješana neka kisalina i NaOH .postepeno sam dodavao HCl naravno u rastvoru Naoh i te kisaline stavio sam indikator rastvor je postao ljubičast a kisalinu sam dodavao dok rastvor nije postao bezbojan.procenat elemenata u kisalini je C=68,8 H=4,96 O=26,2 treba odrediti formulu kisaline u rastvoru kako??? osobine kisaline nije rastvorljiva u vodi u čvrstom je stanju i prelazi iz čvrstog u tečno pri zagrijavanju. odgovor hitno potreban

Ime i prezime: KOPAČIĆ SAMIR kopacic_samir@hotmail.com

Ako sam dobro shvatio problem, strategija rješavanja bi bila sljedeća: iz masenih udjela pojedinih elemenata u toj kiselini proizlazi da joj je empirijska formula C7H6O2. Smisao titracijskog pokusa vjerojatno je bio odrediti koliko stupnjeva disocijacije kiselina ima, tj koliko hidrona molekula kiselina može otpustiti, pa to treba izračunati iz eksperimentalnih podataka. Nadalje, predpostavljem da treba predpostaviti kako, budući da je kiselina organska, da ona ima onoliko karbonilnih skupina koliko ima stupnjeva disocijacije, a kako svaka karbonilna skupina ima dva kisikova atoma, pomoću tog podatka se može doći do molekulske formule.
Razmisli, probaj izračunati i kada dobiješ molekulsku formulu, vidi što bi to moglo biti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr