Željela bih vas pitati jesu li difuzija i raspršivanje u kemiji sinonimi, tj. znače li isto(ako znače kojoj kemičari daju prednost) te upotrebljava li se uopće u kemijskoj terminologiji riječ raspršivanje? Hvala unaprijed i srdačan pozdav, Matea Birtić

Ime i prezime: Matea Birtić mbirtic@ihjj.hr

Difuzija i raspršivanje u kemiji nisu sinonimi.
Difuzija je način transporta tvari pri kojem čestice slobodno prelaze s područja veće koncentracije k području gdje im je koncentracija manja. Drugim riječima, tvar se jednoliko raspršuje po cijelom prostoru koji joj je dostupan (primjerice nalijemo li neku obojenu otopinu, primjerice otopinu modre galice, u čašu i na nju polako dolijemo vodu, u čaši će postojati dva odvojena sloja, donji (obojen) i gornji (bezbojan), nakon nekog vremena primjetit ćemo da je razina obojeneog sloja sve viša dok na kraju sav sadržaj čaše ne bude jednoliko obojen - otopljena se je tvar difundirajući kroz otopinu "popela" i ispunila cijelu čašu tako da joj je koncentracije u svakom dijelu čaše jednaka).
Riječ raspršenje (rjeđe raspršivanje) označava više različitih pojava i procesa. Primjerice raspršenje nekog zračenja (vidljive svjetlosti, rentgenskog zračenja i sl.). U pojedinim slučajevima raspršivanje je istoznačno disperziji.
Riječima raspršenje i raspršivanje u pravilu se prevode engleske riječi scattering i dispersion.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr