zašto se vapnena žbuka s vremenom stvrdne i koja je reakcija?što su to reagensi?kakva je to fosfatna kiselina?unaprijed hvala.

Ime i prezime: valentina l.

(1) Vapnena žbuka je po svome kemijskom sastavu gusta suspenzija kalcijevog hidroksida u vodi. Duljim stajanjem na zraku dolazi do reakcije vlažnog Ca(OH)2 s ugljikovim dioksidom iz zraka pri čemu nastaje kalcijev karbonat. Kemijsku reakciju možemo prikazati jednadžbom:

Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

(2) Ne postoji stroga definicija značenja riječi reagens.

Reagens ili rektant je općenito bilo koja kemijska tvar koja ulazi u kemijsku reakciju, tj. koja s nečime reagira. Obično se kaže da je reagens ono što dodajemo u reakcijsku smjesu da bi došlo do reakcije, a tvar koja se nalazi u reakcijskoj smjesi prije dodavanja reagensa nazivamo supstratom. U organskoj kemiji često je stvar slobodnog izbora koji od reaktanata ćemo smatrati reagensom, a koji supstratom.

U analitičkoj kemiji riječ reagens znači tvar definirane i poznate čistoće koja nam služi za dokazivanje prisutnosti neke druge tvari.

(3) Fosfatna kiselina je drugo ime za fosfornu kiselinu, H3PO4. Prema danas važećoj hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi bolje je i ispravnije reći fosforna kiselina. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr