Led+voda heterogena ili homogena smjesa molim vas pomozite hitno je meni u udžbeniku najprije piše da su heterogene smjese one koje nikada ne postižu homogenost(otapanjem leda u vodi dobivamo čistu vodu, poslije piše da je tipični prim. za dvofaznu homogenu smjesu led i voda??!!

Ime i prezime: Maja Lucić ramones16_pz

Svaki onaj sustav u kojemu se neka svojstva diskontinuirano mijenjaju kroz sustav jest heterogen. U slučaju leda i vode, takve diskontinuitete imamo na na granicama faza, dakle sustav je heterogen. On može postati homogen (otapanjem leda ili zamrzavanjem vode), ali i ne mora (ako su led i voda u ravnoteži). Pod dvofaznom homogenom smjesom zacijelo se misli na sustav koji se sastoji od dvije faze jedne tvari pri čemu bi pridjev homogen bio upotrijebljen u drugačijem značenju.
Neka ranija razmatranja o sličnoj problematici naći ćeš utipkavanjem riječi "smjesa leda i vode" u tražilicu.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr