Koliko je potrebno termickog CaC2 koji sadrzi 80% cistog CaC2 da bi se dobilo 8 kg etina pri standardnom pritisku i temperaturi?pozdrav

Ime i prezime: Ilma Pačariz ilma_pacariz@yahoo.com

Pretpostavljam da je trebalo pisati tehničkog, a ne termičkog CaC2.

Zadatak ćeš riješiti tako da najprije izračunaš množinu etina u 8 kg etina. To ćeš učiniti tako što ćeš u formulu n = m/M uvrstiti masu etina, m(etina) = 8000 g, i molarnu masu etina, M(etina), koju ćeš izračunati iz zbroja relativnih atomskih masa atoma na temelju molekulske formule C2H2.

Zatim ćeš napisati jednadžbu kemijske reakcije kalcijeva karbida s vodom. Iz te ćeš jednadžbe vidjeti da iz jedne formulske jedinke kalcijeva karbida nastaje jedna molekula etina, pa ćeš zaključiti da je množina čistoga kalcijeva karbida potrebna za dobivanje 8 kg etina jednaka množini etina koju si maločas izračunala. Iz te ćeš množine zatim pomoću formule m(CaC2) = n(CaC2) · M(CaC2) izračunati masu kalcijeva karbida u slučaju kad bi isti bio posve kemijski čist, a ne tehničke čistoće kako je u zadatku zadano.

Da bismo izračunali masu tehničkoga, 80 %-tnog kalcijeva karbida, gore izračunatu masu podijelit ćemo s 0,8. Dobivena vrijednost jest odgovor na postavljeni zadatak.

Na kraju moram napomenuti da me čudi što se u zadatku spominju i standardni uvjeti. To upućuje da si možda pogrešno prepisala zadatak; provjeri da nije možda zadano da nastaje 8 dm3 ili 8 m3, a ne 8 kg etina. U tom slučaju postupak je, dakako, drugačiji. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr