molim Vas da mi objasnite razliku između entapije stvaranja, entalpije izgaranja i reakcijske entalpije.

Ime i prezime: danijela magaš ivan.kutlesa@st.hr.t-com

Reakcijska entalpija je promjena entalpije pri nekoj kemijskoj reakciji. Točnije to je ukupna promjena entalpije koja se dogodi pri nekom broju elementarnih pretvorbi podijeljena s množinom tih pretvorbi (odatle i mjerna jedinica J mol-1).
Entalpija nastajanja (stvaranja) je reakcijska eantalpija takve reakcije u kojoj neki spoj nastaje izravno iz elementarnih tvari. Takva reakcija može biti i samo hipotetska; ne mora biti stvarno moguća (npr, bilo bi vrlo teško izravnom reakcijom kisika, vodika, dušika, ugljika, sumpora i željeza prirediti hemoglobin). Iako nije moguće provesti reakciju nastajanja za svaku tvar i izmjeriti pripadnu promjenu entalpije, može se iz niza izvedivih reakcija i odredivih entalpija izračunati (pomoću Hessova zakona) entalpija nastajanja za svaku tvar. Ako u nekoj reakciji znamo entalpije nastajanja svih reaktanata i produkata, lako joj možemo odrediti reakcijsku entalpiju kao razliku entalpija nastajanja produkata i reaktanata. Entalpije nastajanja elementarnih tvari su 0 (proizlazi iz definicije)
Entalpija sagorijevanja (izgaranja) je reakcijska entalpija neke reakcije gorenja - potpune oksidacije s kisikom.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr