Molim vas da mi pomognete oko ovog zadatka: Kalcij se dobiva elektrolizom taline kalcijeva klorida. Izračunaj masu kalcija koja se izluči na elektrodi strujom jakosti 27,6 A ako se elektroliza provodi tijekom 30 sati. Nije mi baš jasno što treba s tim amperima i kako iz njih naći naboj koji je kroz elektrolizer prošao, i zatim naći masu kalcija. Hvala na pomoći...

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa_habazin

Ako 30 h (što je jednako 108000 s) kroz elektrolit prolazi struja jakosti 27,6 A, onda je kroz otopinu ukupno prošlo:

Q = I · t = 27,6 A · 108000 s = 2980800 C

C je oznaka za kulon (coloumb), jednicu naboja u SI.

Sada kad smo izračunali koliko je naboja prošlo kroz talinu, trebat će nam veličina koja se zove Faradayeva konstanta. Ta se veličina dobiva množenjem Avogadrove konstante s nabojem elektrona. Faradayeva konstanta iznosi otprilike 96484 C mol–1, a često se zaokružuje na 96500 C mol–1 i korisno ju je zapamtiti, tj. naučiti napamet, jer nam pomaže kod rješavanja zadataka iz elektrolize. Fizikalno značenje Faradayeve konstante je jednostavno; ona nam naprosto kaže da jedan mol elektrona ima naboj od 96484 C.

Dijeljenjem gore izračunatog naboja (2980800 C) s Faradayevom konstantom dobivamo vrijednost 31 mol. To je množina elektrona koja je prošla kroz otopinu. Kako je cink dvovalentan, za redukciju jednoga cinkovog iona (Zn2+) potrebna su dva elektrona, pa će navedenih 31 mol elektrona izreducirati upola manje, tj. 15,5 mol cinka. Masa cinka je, dakle:

m(Zn) = n(Zn) · M(Zn) = 15,5 mol · 65,41 g mol–1 = 1014 g

što možemo slobodno zaokružiti na 1 kg.

Nadam se da sam pomogao. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Ispravak

Eto što se događa kad čovjek radi deset stvari istodobno. U pitanju je kalcij, a ja sam računao kao da se radi o cinku. Naravno, treba uzeti molarnu masu kalcija (40 g mol–1) i rezultat treba biti m(Ca) = 620 g. Pozdrav,