Što je to redacija?Koji elementi su za čovjeka otrovni i zašto?Koji kemijski elementi za čovjeka korisni i zašto?Molim vas odgovorite.Hitno!

Ime i prezime: lana Mesarek lana.mesarek@skole.hr

(1) Koliko je meni poznato, riječ "redacija" u hrvatskom jeziku ne postoji. Ne znam jesi li mislila na relaciju (odnos), redakciju (uređivanje), redukciju (primanje elektrona), gradaciju (stupnjevanje), redanje (nizanje u red) ili štogod šesto.

(2) Pitanje "koji kemijski elementi su za čovjeka otrovni i zašto?" je loše postavljeno. Primjerice, spojevi žive mogu biti iznimno otrovni, dok s druge strane čovjek može progutati živu, a da mu se ništa ne dogodi (detaljnije o tome vidi ovdje). O otrovima i njihovoj otrovnosti vidi i ovdje.

(3) Još je nepreciznije pitanje "koji su elementi za čovjeka korisni i zašto?". Primjerice, elementi uranij i plutonij mogu biti korisni za čovjeka kao gorivo za nuklearne elektrane, ali i štetni u slučaju da njima zagadimo okoliš.

Za kraj, ponavljam molbu da nam se pitanja postavljaju jedno po jedno, a ne više njih odjednom, kao i da se pitanja postavljaju jasno i precizno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr